Sauļojies gudri un pārbaudi ādu

adas-stavoklis

Labu un siltu vasaru nevar iedomāties bez pludmales un laiskošanā saules staros. Mūsu platuma grādos tas ir ļoti svētīgi, jo ir taču jāuzņem saules siltums un D vitamīns, kura ziemā tik ļoti pietrūkst. Saule liek mums justies labāk. Tomēr, apelējot pie veselā saprāta, jāatgādina par to, ka jāsauļojas ir gudri un atbildīgi, rūpējoties par savu ādu ne tikai šodienas, bet arī nākotnes kontekstā.

Nesauļojies no 11.00-15.00

Šajās stundās saule ir visaktīvākā un UV starojums viskaitīgākais, tāpēc pēc iespējas jāizvairās no sauļošanās šajās dienas stundās. It īpaši tas attiecas uz bērniem. Sauļošanos labāk ieplānot no rīta vai vēlākā pēcpusdienā. Vasarā diena ir pietiekami gara un siltums saglabājas ļoti ilgi, lai varētu pilnvērtīgi izmantot arī vakara vai rīta stundas.

Izmanto labu saules aizsargkrēmu

Neskatoties uz to, kurās stundās uzturaties saulē, ir jāizmanto piemērots saules aizsargkrēms. Tam vajadzētu būt vismaz ar SPF 25 vai 30, bet, ja āda ir īpaši jutīga un gaiša, tad noderēs pat SPF 50, kas arī ir jāizmanto bērniem, kad viņi uzturas saulē.

Izmanto galvassegu

Saule ir bīstama ne tikai ar kaitējumu ādai, bet arī pārkaršanu. Visātrāk var pārkarst galva, tāpēc jāizmanto galvassega. Vislabāk, ja tā ir ar platām malām, kas ļaus arī noēnot seju un pasargāt no tiešiem saules stariem. Bērniem galvassega ir obligāta.

Nesauļojies ilgāk kā 40 minūtes bez pārtraukuma

Ieteicamais laiks, cik ilgi bez pārtraukuma var sauļoties, ir 40 minūtes. Nevajadzētu nekustīgi gulēt pludmalē stundām. Tā cilvēki bieži dara, aizmiegot un pavadot tiešos saule staros vairākas stundas. Tas var beigties ar pārkaršanu, apdegumiem un nopietnām sekām ādas veselībai.

Pārbaudi dzimumzīmes pie dermatologa

Ja āda ir klāta ar daudzām dzimumzīmēm un ir kādas īpaši aizdomīgas, tad noteikti ir pirms un pēc vasaras jāveic dzimumzīmju pārbaude. Tā ir ātra un nesāpīga procedūra. Dzimumzīmju pārbaude sniegs sirdsmieru, jo nereti ādas salimšanas attīstās nemanāmi. Dermatologs var pārmaiņas ādā pamanīt tikai ar darmatoskopijas palīdzību. Dzimumzīmju pārbaude būs iespējama pie jebkura dermatologa. Dzimumzīmju pārbaude jāveic arī tad, ja nesauļojas, bet pamana kādas aizdomīgas pārmaiņas ādas izkatā un veidojumos.

Seko ādas stāvoklim

Ikvienam vajadzētu izveidot paradumu spogulī apskatīt savu ķermeni, novērtējot āda stāvokli un pamanot tajā kādas pārmaiņas. Varbūt veidojumam ir mainījusies krāsa un forma, varbūt veidojums kļuvis daudz lielāks īsā laika posmā. Varbūt vietā, kur iepriekš bija gluda āda, tagad ir kaut kas uzmeties. Tas viss var liecināt par nevēlamām pārmaiņām ādā un ķermenī. Tās ir pazīmes, kuras noteikti prasa speciālista konsultāciju. Jāapmeklē dermatologs un jāpārliecinās, ka situācija nav nopietna.