Minimālisms — palīdzēt ne tikai sev, bet arī planētai

minimalisms

Minimālisma filozofja un dzīvesveids ir pēdējā laikā kļuvis arvien vairāk apspriests. Un arvien vairāk cilvēku tam sāk nopietni pievērsties, ieviešot izmaiņas savos paradumos un domāšanā.

Par ko tad ir minimālisms? Par to, kā dzīvot vienkāršāk, kā patērēt mazāk. Domāt par to, ko atstājam aiz sevis. Mūsdienu modernā cilvēka paradumi liek pirkt arvien vairāk. Pat to, ko varbūt nevajag, kas nav tās naudas vērts.

Lai vairāk pirktu, ir vairāk jāpelna.

Lai vairāk pelnītu, vairāk jāstrādā.

Un tam jāziedo savs laiks, ko varētu veltīt atpūtai, hobijiem, mīļajiem cilvēkiem.

  • Mazāk pirkt un mazāk izmest

Pirkt vēl un vēl pat to, kas nav nepieciešams, mudina gan ikviena reklāma, gan sociālā vide, gan sabiedrības priekšstati. Ir diezgan grūti pārlauzt šo loku un izkāpt no tā, sākot izdarīt jēgpilnākas izvēles.

Patiesībā cilvēkam ikdienā vajag daudz mazāk. Un ir iespējams dzīvesveidu sakārtot tā, lai aiz sevis atstātu ļoti maz vai pat nemaz atkritumu. Tādā veidā tiek veiksmīgi īstenots planētai daudzīgs dzīvesveids, taupīti resursi, samazināts stresa līmenis un ienests ikdienā vairāk miera, jo ir mazāk vajadzību, ko nemitīgi censties piepildīt.

Katra reklāma internetā mudina pirkt. Katra reklāma internetā un skatlogā vilina ar skaistām frāzēm un solījumiem, kas strādā uz cilvēka vēlmēm, vilina un kārdina. Pieejot pirkšanas procesam apzināti, var šos kārtību un nemitīgo ļaušanos mārketingam mainīt. Reklāmas iespaidā pat pērkam to, kas patiesībā nav nepieciešams, varbūt līmlentas, virtuves niekus, kārtējo dekoratīvo elementu, kas beigu beigās vienalga tikai krāj putekļus.

  • Pirkt labu un mazāk

Nav jau tā, ka minimālisms iesaka dzīvot pilnīgā vakuumā un neko nepirkt. Ja kaut kas ir nepieciešams, tad vajag pirkumu veikt apdomīgi, izvērtēt dažādus piedāvājumus un izvēlēties tiešām kvalitatīvu lietu, kas kalpos ļoti ilgi, nekļūs par nepārstrādājamu atkritumu, varbūt tai ir otrās dzīves potenciāls. Tad arī var samaksāt vairāk, jo, skatoties ilgtermiņā, tas vienalga būs ietaupījums. Ne šodien, bet vairāku gadu griezumā gan. Tādā veidā, ieguldot sava vidē un labklājībā, var izveidot drošu, kvalitatīvu un patīkamu dzīves zonu, kurā nav nekā lieka, pārmērīga un tādā, kas piesārņo gan telpu, gan prātu.

Ja tā padomā, cik gan daudz problēmu rodas no tā, ka cilvēkam ir jākārto māja, bērnam jāvāc mantu kalni. Ja no tā tiktu atsijāts tikai pats kvalitatīvākais un nepieciešamākais, bet pārejais atrastu citus saimniekus vai pielietojumu, tad, ticiet, ka dzīve mājās kļūtu daudz mierīgāka. Un nekādu lietu trūkumu nemaz neizjustu.

Cik mīļākos apģērba gabalus jūs visbiežāk izmantojat? 10? 20? Velkat tos atkal un atkal. Viss pārējās nemaz nav nepieciešams. Bet, ja nu tiešām ir vajadzīga tā līmlentas vai kaut kas virtuvei, tad labāk, lai līmlentas un citi pirkumi ir tiešām labi, kas labi kalpo. Pat ražošanas noliktavā labas kvalitātes līmlentas ir tālredzīgāks un izdevīgāks pirkums.

  • Kurs smelties iedvesmu un noderīgas idejas

Varbūt radusies doma, ka tas viss izklausās pārāk sarežģīti un arī sāpīgi, negribam taču zaudēt komfortu un to, kas mums patīk. Bet visu var darīt palēnām, sākt ar maziem solīšiem un paradumiem, paņemot to, kas pašam ir piemērotāk.

Daudz iedvesmas šādam dzīvesveidam var smelties blogā Seek the simple, kas atbalsta zero waste dzīvesveidu, stāsta, kā paši to ir sasniegušu, dalās idejās un pārdomās. Kā arī blogs Happy Whispers, kas ir par veselīgu dzīvesveidu un attiecībām ar sevi un bieži aktualizē šo tēmu. Tāpat arī Facebook konts — A Year Whitout Shopping, kur jauna sieviete sevi izaicina minimālistiskām pārmaiņām savā dzīvē, piedāvājot tam visam sekot un iedvesmoties.