Cik “zaļa” ir tava mājsaimniecība?

saimniecība

Vairums cilvēku piekrīt, ka ir jārūpējas par vidi, jāsaudzē daba, jāatbalsta “zaļās” iniciatīvas. Tomēr pārsvarā tas viss notiek ideoloģijas un vārdu līmenī, ne vienmēr tas arī sasaucas ar reālu darbību un uzlabojumiem savā dzīvesveidā. Bet viss taču sākas no mums katra paša. Pārmaiņas valstiskā un gobālā līmenī sākas katrā mājā. Padomājiet, cik “zaļa” savās reālajās darbībās ir jūsu mājsaimniecība? Lai to saprastu, vērts apdomāt vairākus galvenos aspektus.

Mājas energoefektivitāte

Pirmais apjomīgais aspekts ir pati ēka — tās tehniskais stāvoklis un energoefektivitāte. Tur ietilpst elektroinstalācija, apkures sistēma, resursu lietošanas paradumi, siltuma zudumu apjoms. Šajā ziņā problēmas ir vairumam ēku. Citas ir vecas, citas nekvalitatīvi uzceltas. Tas rada situācijas, kad siltums pazūd, mājā ir auksti, tiek sildīts ārs, vairāk maksāts, vairāk tērēti resursi. Risinājums ir ēku renovācija un siltināšana. Noteikti jāpārbauda dūmvads, cik tas ir kvalitatīvs. Ķieģeļu dūmvadu atjaunošanai var izmantot tērauda caurules, kas ir vieglas, ērti montējamas un neizmaksā pārāk daudz. Nerūsējošā tērauda caurules meklējiet vietnē rgj.lv.

Atkritumu daudzums un ceļš ārā no mājas

Otra apjomīga joma ir atkritumi. Kāds ir atkritumu apjoms un kāds ir to ceļš projām no jūsu mājas. Ideālā variantā būtu jācenšas radīt pēc iespējas mazāk atkritumu. Šobrīd popularitāti piedzīvo zero waste dzīvesveids, kas mudina maksimāli samazināt atkritumu apjomu. Ko darāt ar tiem atkritumiem, kuri ir? Tie būtu jāšķiro un jānodod pārstrādei, kā arī atsevišķi jāveido komposts. Atkritumu joma ir tā, kur katrs bez īpašām pūlēm un līdzekļiem var panākt ievērojamus uzlabojumus, ieviešot sev jaunus un videi draudzīgākus atkritumu apsaimniekošanas paradumus.

Tīrīšanas līdzekļi

Ar ko mazgājaties paši, ar ko tīrāt māju? Visi mazgāšanas līdzekļi un kosmētika nonāk kanalizācijā. Tāpēc, domājot “zaļi”, ir jāizvēlas videi draudzīgi un saudzīgi tīrīšanas un ķermeņa kopšanas līdzekļi, kas nepiesārņo ūdeni, kas nesatur plastmasas daļiņas, stipru ķīmiju un arī veselībai potenciāli bīstamas sastāvdaļas. Tas ir ne tikai jautājums par vidi, bet arī jūsu pašu un jūsu bērnu veselību ilgtermiņā.